Forum Makina - Röportaj

2020-02-11


Yükleyici ve ekskavatörlerden oluşan geniş makine parkını bu yıl içerisinde Enka Pazarlama’dan aldığı Hitachi ekskavatörlerle güçlendiren firmanın Genel Müdürü Ünal Yılmaz’ın görüşlerini aldık.

Firmanızı tanıyabilir miyiz?
Yılmazlar Kum olarak şirketimizin kuruluşu 1997 yılına uzanıyor. Onun öncesinde de babam ocağımızın bulunduğu bölgede Yılmazlar Tarım Ürünleri olarak tarım faaliyetlerinde bulunuyordu. Yaşanan depremin ardından artan kum ihtiyacına bağlı olarak zaman içerisinde bizim çalışmalarımız hız kazandı. Bölgede bu işi yapan başka firmalarda var ancak biz sadece kum üretimine odaklandığımız ve bunu da hakkıyla yaptığımız için gerek ürün kalitemiz gerekse üretim kapasitemiz anlamında ön plana çıkıyoruz. 

Tesisleriniz ve kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

60 dönüm alan üzerine kurulu mevcut tesisimizin 30 dönüme yakın ruhsat alanı var. Akabinde burayı besleyen bir taş ocağımız da bulunuyor. Burada günlük 6.000 ton hammadde beslemeli ve 2.500 ton kapasiteli bir tesisimiz var. Kapasite artırımı için fizibilite çalışmaları yapıldı. Sektörün ihtiyaçlarına bağlı olarak kapasitemizi 3.500 tona kadar çıkarmayı planlıyoruz. Buraya 15 kilometre mesafede 850 dönümlük yeni bir taş ocağımız var ancak henüz devreye almadık. Önümüzdeki yıllarda faaliyete geçireceğiz. Bunun haricinde Pamukova’daki diğer ocağımızda da kum üretimine iki yıldır devam ediyoruz. Burada ürettiğimiz kum müşterilerimiz tarafından sarı kum, Pamukova’daki ise siyah kum olarak adlandırılıyor.

PDF FORMUNDA OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Üretiminizde hangi iş makinelerini kullanıyorsunuz?

Parkımızda çeşitli markalardan 3 adet paletli ekskavatör ve 6 adet lastikli yükleyici bulunuyor. Son olarak makine parkımıza Enka Pazarlama firmasından satın aldığımız 1 adet Hitachi ZX490H paletli ekskavatör ekledik.

İş makinesi tercihinizde etkili olan başlıca faktörler nelerdir?

İş makineleri ile olan 20 yılı aşkın tecrübemiz çerçevesinde şunu söyleyebilirim ki her makinenin kendine has üstünlükleri ve zayıflıkları var. Yapılan işe göre de bunlar değişkenlik gösteriyor. 

“Kamyonları en seri ve ekonomik şekilde doldurabilmemiz gerekiyor”

Bizim işimiz kum yükleme. Dolayısıyla gelen kamyonları en seri ve ekonomik şekilde doldurabilmemiz gerekiyor. Makinelerimizin yüklerken yere sağlam basması ve dengeli olması gerekiyor. Ürettiğimiz her ton kum için tükettiğimiz yakıt miktarı maliyetlerimizi önemli ölçüde etkiliyor. Ayrıca servis desteğinin ve yedek parça tedarikinin güçlü olması üretimimizin kesintisiz olarak devam etmesi için hayati önem taşıyor.


Son makine alımınızda neden Hitachi’yi tercih ettiniz?

Bugüne kadar birçok markayla çalıştık ancak Enka Pazarlama ile bir ticaretimiz olmamıştı. Firmanın satış yetkilisi Aykut Yılmaz’ın ziyareti ve akabinde bizi gerek Hitachi’ye gerekse Enka Pazarlama’nın satış sonrası hizmet desteğine ikna etmesiyle ilk makinemizi almış olduk. Kendisi bu süreci son derece profesyonel bir şekilde yöneterek makinemizi belirlediğimiz zaman içerisinde şantiyemize indirdi. Enka markasının gücü ve kurumsallığı bize güven verdi.

ZX490H hakkındaki ilk izlenimleriniz nedir?

Makinemiz şantiyeye ineli henüz kısa bir süre geçti. Dolayısıyla daha kapsamlı bir değerlendirme için zamana ihtiyacımız var. Ancak ilk aşamada bize daha yüksek güç, daha fazla iş ve daha düşük yakıt tüketimi sağladığını belirtebilirim. Bunu daha önce aynı işte kullandığımız eşdeğer
tonajdaki makinemizle kıyaslayarak söylüyorum. Üretim anlamında önceden 2 günde yaptığımız işi şimdi 1,5 günde yapabilmeye başladık. Yakıt tüketimi anlamında da ilk kez bir makinenin söylenenden az yaktığına tanık oluyorum. Makinemiz şu an 30-32 litre civarında yakıyor. Bu memnuniyetimiz çerçevesinde ikinci Hitachi ekskavatörümüz olarak 1 adet ZX490LCH için de siparişimizi verdik.