Forum Makina - Enka Pazarlama Hakkında Ropörtaj

2020-04-27


Hitachi ve Kawasaki markaları başta olmak üzere iş makineleri, vinç, forklift ve depo ekipmanları alanında dünyanın önde gelen markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürüten Enka Pazarlama, geçen bir yılı aşkın süre içerisinde önemli ölçüde daralma yaşanan iş makineleri sektöründe; güçlü mali yapısı, uzman kadrosu ve müşterilerine sunduğu yenilikçi çözümlerle pazar payını arttırmayı başardı. 25 yılı aşkın süredir Enka Pazarlama’da çeşitli kademelerinde görev alan sektörün deneyimli ismi Nadir Akgün, 2017 yılından bu yana Genel Müdürlük görevini sürdürüyor. Akgün ile firmanın İstanbul Tuzla’daki Genel Müdürlüğü’nde bir araya gelerek sektörün son durumunu, geleceğini, iş makinelerindeki yeni teknolojileri ve Enka Pazarlama’daki yenilikleri konuştuk.

PDF FORMUNDA OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

İş makineleri sektörünün son dönemdeki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
2018 yılında sadece mart ayında Enka Pazarlama olarak 155 adet iş makinesi satışı gerçekleştirmiştik. Enka için tüm zamanların en büyük rakamıydı. Sadece bir ay sonra erken seçimin teklif edildiği nisan ayı itibarıyla sektörümüzde çok hızlı bir düşüş başladı ve bütün firmalar bu daralmadan bir şekilde etkilendi. Bu süreçte müşteri memnuniyetinden daha çok günlük kazançlara odaklanan oyuncuların zorluklarla karşılaşacaklarına inanıyorum. Enka Pazarlama olarak güçlü finansman yapımız, ileriye dönük gerçekçi planlamamız ve müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik çözümlerimiz sayesinde bu dönemde hiç durmadık ve hatta daha fazla güç kazandık. Müşterilerimizin makine ihtiyaçlarına cevap verememek gibi bir lüksümüz olmadığını düşündüğümüz için elimizde stoklarımız olmasına rağmen 2019 yılında da özellikle orta sınıfın üzerinde ekskavatör ve büyük yükleyici olmak üzere makine getirmeye devam ettik.
Bu süreçte elbette stok riskine girdik ancak nihayetinde Enka olarak planlamalarımızın hepsini rayına oturtmayı başardık. Böylesi bir dönemde süreklilik ve ihtiyaca yönelik strateji izlemek çok önemliydi. Bu nedenle sektörün ciddi bir daralma yaşadığı bu dönemde, Enka olarak hem yeni makine satışlarıyla hem de etkin kiralama çözümlerimiz ile sektördeki konumumuzu güçlendirdik. Bizim Enka olarak paletli, lastikli, mini ekskavatör ve yükleyici dahil olmak üzere 4 ana makine grubumuz var. Bu segmentlerde 2018 yılını ortalama yüzde 17’lik pazar payıyla sonlandırmıştık. 2019 Ekim ayında açıklanan son verilere göre pazardaki toplam payımız yüzde 26’nın biraz üzerinde. Makinelere dağılımı da son derece dengeli. Ana ürünümüz olan paletli ekskavatörde yüzde 26, lastikli yükleyicide yüzde 23, toplamda ise yine yüzde 26’nın üzerinde bir pazar payımız bulunuyor.