ENKA’dan Zoru Kolaylaştıran Makineler

2019-11-15


 

Mermer ocakları, iş makineleri açısından bir anlamda er meydanı denilebilir. Bu zorlu alanlarda makinelerin dayanıklılıkları ve verimlilikleri aslında bir anlamda test edilir. Tonlarca ağırlıktaki mermer bloklarını sökmek, kadırmak, taşımak için makinelerin dayanıklı, teknolojik olarak gelişmiş ve aynı zamanda ocak işletmecisinin rekabet gücünü zayıflatmayacak maliyetlere sahip olması gerekiyor.
Bunların yanı sıra, makineyi tedarik eden firmanın da satış sonrasında işletmeciyi yalnız bırakmaması, üretimde verimliliğin ve sürekliliğin sağlanmasında her zaman işletmecinin yanında olması gerekiyor.
Mermer sektörünün önde gelen firmalarından olan ve 1993 yılından bu yana Uşak’a bağlı Ulubey ilçesinde Ulubey Beyazı Ocağı işleten Aynurlar Madencilik ile tüm bunları ele alan bir görüşme yaptık.
Ulubey Beyaz Ocağı’nda ENKA Pazarlama tarafından Türkiye pazarına sunulan Hitachi marka ekskavatör, Kawasaki marka lastik tekerlekli yükleyici ve Bell marka belden kırma kamyon ile üretim yapılıyor. Ocakta Şantiye Şefi olarak görev yapan Fazlı Akarsu ile hem firmanın faaliyetlerini hem de kullandıkları makineleri ve makinelerin firmalarına sunduğu katkıyı konuştuk.

 

Ülke ekonomisine önemli katkı

Akarsu firmalarının piyasaya kesintisiz olarak Ulubey Beyazı olarak tanımlanan taşı sunduğunu ve ağırlıklı olarak da iç piyasaya çalıştıklarını söylüyor. İç piyasanın şu an belli oranlarda durgunluk yaşadığını da aktaran Akarsu, durgunluktan tüm firmaların belli oranlarda etkilendiğini; sektörün en önemli sorunlarının başında ise enerji maliyetleri ve makine ekipman yatırımlarının yüksek maliyetleri olduğunu dile getiriyor. Mermer sektörünün Türkiye’nin önemli sektörlerinden olduğunu ve Türkiye ekonomisine katkısının büyük olduğunu belirten Akarsu, mermer üretiminde ana rolü her zaman kullanılan iş makinelerinin üstlendiğini söylüyor.

Parçalı jeoloji

Üretim yaptıkları ocak ile ilgili bilgiler de aktaran Akarsu şunları dile getiriyor: “Ocağımızın büyüklüğü yaklaşık olarak 480 hektar. İki ruhsatımız bitişik. Parçalı bir jeolojik yapı üzerinde çalışıyoruz. Ocağımızda hafriyat oranı yüksek olduğu için çalışma şartlarımız ağır olarak tanımlanabilir. Jeoloji parçalı yapıda olduğu için “patetes” denilen kazı yöntemi ile üretim yapıyoruz. Bu nedenle taşı daha sağlam alabiliyoruz. Kazımızın yüzde doksanı pasa. Yüksek hafriyat maliyeti olduğu için diğer ocaklardan farklı olarak 500-700 metreküplük bloklar alıyoruz.”

Makine seçimi önemli

Kendilerinin firma olarak makine seçerken göz önünde tuttukları bazı önemli kriterler olduğunu da belirten Akarsu, bu kriterlerin başında ise dayanıklılık, güç, yakıt tüketimi ve sarf malzemesi maliyetinin geldiğini aktarıyor. Doğru makine seçmenin mermer ocağı işletmeciliği için hayati önemde olduğunun da altını çizen Akarsu, bu anlamda ocaklarında kullandıkları ve ENKA Pazarlama’dan temin ettikleri iş makinelerinden ve kamyondan memnun olduklarını da sözlerine ekleyerek şunları dile getiriyor: “Bizim işimizde üretimin devamlılığı çok önemli. Makineden kaynaklı üretim aksamaları ciddi mali kayıplar doğuruyor. Bu nedenle de doğru makine seçerseniz verimli üretim yaparsınız, makineyi tedarik eden firma da sattığı makinenin arkasında durursa arıza olsa dahi hızla çözüleceği için zaman kaybı ve maddi kayıp yaşamazsınız”.
 

Düşük yakıt tüketimi

Makine seçme kriterleri arasında en önemli noktanın yüksek maliyetler nedeni ile yakıt tüketimi olduğunu söyleyen Akarsu, kullandıkları makinelerin yaptıkları işe göre yakıt tüketiminin ideal seviyelerde olduğunu da aktarıyor. Akarsu bu konudaki sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “Sonuç olarak aldığımız makinene verimli çalışmalı, yakıt tüketimi az olmalı ve tedarikçi firmanın makinesinin arkasında durması yani satış sonrası hizmetlerde bizi mağdur etmemesi gerekiyor. Böylece de üretimde sadece verimliliği değil sürekliliği de sağlamış oluyoruz”.

Güçlü ve verimli makineler

Ulubey ocağında ENKA Pazarlama’nın tedarik ettiği üç makine olduğunu da aktaran Akarsu “Bunlar, Hitachi ZX490H Paletli ekskavatör, Kawasaki 95Z7 lastik tekerlekli yükleyici ve Bell marka B40E belden kırma kaya kamyon” diyor. Akarsu makineler ile ilgili şunları aktarıyor: “Kullandığımız makinelerden ve aldığımız hizmetlerden memnunuz. Yükleyicimizin gücünden üst seviyede faydalanıyoruz. Mermer ocağının zorlu şartlarını bizim için kolaylaştırıyor. Hitachi ZX490H paletli ekskavatörü de kazıda ve söküde kullanıyoruz. Onun da performansından ve yakıt tüketiminden memnun olduğumuzu söyleyebilirim, son olarakta bu ekibi tamamlamak amacıyla yine dünya’da kalitesini ispat etmiş yüksek dayanımlı, kullanıcı dostu Bell kaya kamyonunu da kadromuza kattık.”

Satış sonrası

Akarsu, ENKA Pazarlama ile iyi bir ilişki kurduklarını ve firmanın kendilerine gösterdiği ilgiden de memnun olduklarını belirterek satış sonrası hizmetlere ilişkin şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Aldığımız servis hizmeti oldukça iyi. Gerektiğinde hızlı bir şekilde sahaya geliyorlar, bakımları takip ediyorlar ve biz de üretime devam edebiliyoruz. İyi iletişim, sorunun hızlı tespiti ve hızlı müdahale çok önemli. Makine parkımız yeni olduğu için şu an periyodik bakımlar yapıyoruz, bu süreçle ilgili bir sorunumuz olmadı, dönüşler hızlı ve bakımlarımız istediğimiz zamanlarda gerçekleşiyor”.